View Single Post

stare 12-06-18, 13:40   #1 (permalink)
Dariusz Chmielarski
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1639
Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie Najlepsi bokserzy Rosji


Rosja (a przedtem ZSRR) ma olbrzymie tradycje i osiągnięcia w boksie amatorskim, które jednak jak dotąd nie przełożyły się odpowiednio na sukcesy na zawodowych ringach. Począwszy od 1990 wielu rosyjskich bokserów próbowało zrobić karierę na zawodowych ringach, ale udało się to nielicznym. Największe sukcesy odniósł Kostya Tszyu, ale startował w barwach Australii. Pod rosyjską flagą walczyli natomiast tacy bokserzy, jak Jurij Arbaczakow, Oleg Maskajew, czy Nikołaj Wałujew. Dopiero jednak generacja pięściarzy z Denisem Lebiediewem, Aleksandrem Powietkinem, Dmitrijem Pirogiem i Rusłanem Prowodnikowem na czele spopularyzowała boks zawodowy w Rosji do tego stopnia, że gale bokserskie zaczęły się tam cieszyć dużą popularnością.


Liczba zarejestrowanych bokserów zawodowych w Rosji nie jest zbyt imponująca i wynosi ok. 400 (w Meksyku i USA po ponad 3000), jednak przeciętna jakość tych pięściarzy jest wyższa, niż w jakimkolwiek innym kraju. Potencjał rosyjskiego boksu jest ogromny i obecna ilość kilku pasów mistrzowskich w rękach Rosjan absolutnie nie odzwierciedla realiów. Po każdych igrzyskach olimpijskich szeregi rosyjskich zawodowców są mocno zasilane przez grupę utalentowanych amatorów. Współcześnie do najciekawszych i najbardziej perspektywicznych bokserów Rosji można zaliczyć następujących:

Waga kogucia

Michaił Ałojan


Ałojan jest Kurdem pochodzącym z Armenii. Na amatorskich ringach zrobił oszołamiającą karierę. Był wicemistrzem olimpijskim, dwukrotnie mistrzem świata i mistrzem Europy. Na zawodowstwie jednak spisuje się gorzej od oczekiwań. Jest niepokonany, ale jego wygrane z Hermogenesem Castillo i Alexandrem Espinozą było problematyczne.

Waga super kogucia

Jewgienij Gradowicz


Gradowicz to bokser z amatorską podbudowa, ale bez większych osiągnięć. Ma bardzo ofensywny styl boksu, ale siłą fizyczną nie imponuje. Boksując w USA doszedł do tytułu IBF w piórkowej, który po kilku obronach stracił na rzecz Lee Selby'ego. Rozbity przez Oscara Valdeza, obecnie próbuje szczęścia w niższej wadze.

Waga piórkowa

Jewgienij Smirnow


Ten młody bokser występuje głównie w Rosji, chociaż stoczył też parę walk w Hiszpanii. Pokonał kilku dość solidnych rywali. Jego główna zaleta to dobrze przyswojona technika, natomiast siłą ciosu nie imponuje

Waga super piórkowa

Michaił Aleksiejew


22-latek z Syberii boksuje dotąd wyłącznie na ringu w Jekatierynburgu, na którym odniósł kilka cennych zwycięstw, w tym nad Malcolmem Klassenem. Jego największą zaletą jest doskonała motoryka.

Denis Szafikow

Szafikow jest pochodzenia baszkirskiego. W przeciwieństwie do innych bokserów, on z wiekiem schodzi z wagą w dół. Zaczynał w super lekkiej, w lekkiej trzykrotnie bez powodzenia walczył o pas IBF, a ostatnio występuje w super piórkowej. Szafikow jest typowym ofensywnym swarmerem.

Jewgienij Czuprakow

Niepokonany w 19 walkach Czuprakow prawie wszystkie pojedynki stoczył w rodzinnym Jekatierynburgu. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem jest pokonanie przed czasem Edena Sonsony.

Waga lekka

Isa Czanijew


Ten Ingusz z pochodzenia jest przedstawicielem boksu dystansowego opartego na dobrej technice. Poza Rosją boksował w krajach nadbałtyckich. Jedyną porażkę poniósł w starciu z Fiodorem Papazowem. Niedawno wygrał wyraźnie z Ismaelem Barroso.

Aik Szachnazarjan

Młody Ormianin w barwach Rosji uważany był za wielki talent i szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Porażki z Abnerem Lopezem (w USA na punkty) i Eduardem Trojanowskim (w Moskwie przez nokaut) zachwiały jego pozycją, ale po kilku wygranych udało się ją Szachnazarjanowi częściowo odbudować.

Roman Andriejew

Andriejew to rutynowany bokser, niepokonany i obdarzony silnym ciosem. Nie boksował poza Rosją, ale pokonał kilku niezłych rywali z zagranicy, w tym Craiga Evansa z Wielkiej Brytanii.

Fiodor Papazow

Papazow to zawodnik z solidną, choć pozbawioną większych sukcesów amatorską podbudową. Jako zawodowiec obok ringów rosyjskich występował też w USA, gdzie poniósł dwie porażki. Wygrał z Isą Czanijewem i Howikiem Bebrahamem. Trochę limitują go słabe warunki fizyczne.

Zaur Abdułłajew

Młody bokser, który dobrze prezentuje się zarówno pod względem fizycznym, jak i technicznym. Walczył dotąd tylko w Rosji. Jest niepokonany i ma w bilansie zwycięstwo nad Deinerem Berrio.

Gajbatułła Gadżialijew

Jako amator Gadżialijew reprezentował Azerbejdżan na dużych imprezach z umiarkowanym powodzeniem. Jako zawodowiec jest niepokonany w 6 walkach.

Waga super lekka


Eduard Trojanowski


Trojanowski późno trafił do zawodowego boksu z kickboxingu, w którym miał spore osiągnięcia. Jego największa zaleta to piorunujący cios, ale dziurawa obrona i niepewna szczęka nieco go limitują. W latach 2015-2016 był mistrzem świata IBF i IBO, ale stracił te pasy po porażce przez nokaut z Juliusem Indongo. Mimo zaawansowanego wieku ma zamiar powalczyć jeszcze o światowe tytuły.

Siergiej Lipiniec

Lipiniec również wywodzi się z kickboxingu i dysponuje mocnym uderzeniem będącym jego największą zaletą. Jest bardzo dobrze prowadzony i już w 13 zawodowej walce zdobył pas mistrzowski IBF. Stracił go jednak w pierwszej obronie na rzecz Mikeya Garcii.

Petros Ananian

Ten Ormianin z pochodzenia jest niepokonanym pięściarzem o wszechstronnych umiejętnościach. Początkowo boksował w Rosji, ale potem odniósł kilka zwycięstw na ringach Łotwy, Hiszpanii i Kanady.

Georgi Czełochsajew

Czełochsajew to Osetyjczyk obdarzony bardzo mocnym ciosem i sporą szybkością. Boksuje na ringach rosyjskich i wyspecjalizował się w szybkich nokautach na Afrykanach i Azjatach.

Maksim Dadaszew

Dadaszew jest z pochodzenia Lezginem i w wieku juniorskim odnosił spore sukcesy jako amator. Jako zawodowiec zadebiutował w USA i odniósł tam 11 zwycięstw, z czego 10 przed czasem. Łączy przyzwoitą technikę z fizycznością na wysokim poziomie.

Batyr Achmedow

Tatar urodzony w Uzbekistanie, jako amator reprezentował Turcję na olimpiadzie w Rio de Janeiro pod nazwiskiem Batuhan Goezgec. Wypadł tam bardzo dobrze, chociaż został wyeliminowany w ćwierćfinale przez niesprawiedliwy werdykt. Achmedow jest pięściarzem bardzo ofensywnym. Na razie ma w bilansie 3 zwycięstwa w Rosji i jedno w USA.

Waga półśrednia

Aleksander Besputin


Besputin to jedna z największych nadziei rosyjskiego boksu młodszego pokolenia. Na amatorskim ringu wywalczył wiele sukcesów z tytułem mistrza Europy włącznie. Jako zawodowiec od początku boksuje w USA i jest niepokonany w 10 pojedynkach. Pięściarz bez ewidentnie słabych punktów.

Siergiej Łubkowicz

Młodziutki (22 lata) Łubkowicz po odniesieniu szeregu zwycięstw na ringach rosyjskich wyjechał do USA i tam pokonał Karima Mayfielda. Dysponuje mocnym uderzeniem i poprawną techniką.

Radżab Butajew

29-letni Czeczen to pięściarz z imponującym amatorskim bilansem 392-8, chociaż nie popartym jakimiś spektakularnymi sukcesami. Jako zawodowiec walczy przeważnie w USA i jest niepokonany. Największy atut Butajewa to silny cios.

Islam Dumanow

Dumanow to Czerkies, który zadebiutował na zawodowstwie przed 2 laty w wieku 24 lat. W 2018 pokonał Dmitrija Michajlenkę i Alego Funekę, demonstrując wyrafinowany technicznie boks.

Waga super półśrednia

Konstantin Ponomariow


Zaledwie 25-letni Ponomariow dorobił się już imponującego bilansu 34(13) – 0. Jest bokserem ofensywnym o dużej mobilności i imponującej technice, chociaż niezbyt silnym fizycznie. Przez kilka lat był największą nadzieją Rosji w prestiżowej kategorii półśredniej, w której na ringach USA odniósł parę cennych zwycięstw. Problemy z utrzymaniem wagi skłoniły go do przejścia do wyższej kategorii.

Magomed Kurbanow

Kurbanow to bardzo utalentowany pięściarz najmłodszego pokolenia (22 lata). Jest niepokonany i boksuje bardzo efektownie, a jednocześnie skutecznie. Ma spory procent nokautów, ale jego własna odporność wydaje się nieco podejrzana.

Bachram Murtazalijew

Czeczen z pochodzenia rozpoczął zawodową karierę w Rosji, ale dwóch lat walczy na ringach USA. Jest niepokonanym typowym reprezentantem kaukaskiego boksu bazującego na dużej sile fizycznej, ale często nie popartego dostateczną techniką i taktyką.

Ismaił Ilijew

Ilijew jest z pochodzenia Inguszem i boksuje głównie w Rosji. Jest niepokonany i czyni stałe postępy, dzięki którym systematycznie pnie się w górę w rankingach.

Husejn Bajsangurow

Kolejny Czeczen spowinowacony jest z byłym mistrzem świata WBO Zaurbekiem Bajsangurowem. Ma podbudowę z amatorskiego boksu, dzięki której dysponuje zaawansowaną techniką. Jest niepokonany, ale często zbyt szybko dąży do nokautu. Większość zawodowych walk stoczył na Ukrainie, ale ostatnio przeniósł się do Rosji.

Waga średnia

Artur Akawow


Akawow jest z pochodzenia Kumykiem. Ma za sobą solidną amatorską podbudowę, chociaż bez spektakularnych sukcesów. Jako zawodowiec boksuje od 2011, a w 2016 w pojedynku o tytuł WBO uległ Billy'emu Joe Saundersowi po dość wyrównanej walce. Niewykluczone, że ten ofensywny pięściarz dostanie kolejną szansę.

Artiom Czebotariow

Wielokrotny reprezentant Rosji na dużych imprezach amatorskich i m.in., mistrz Europy, aktualnie jest dużą nadzieją Rosji na ringu zawodowym, na którym dotąd wygrał 4 walki. Czebotariow jest pięściarzem o bardzo wszechstronnych umiejętnościach.

Hasan Bajsangurow

Młodszy kuzyn Husejna Bajsangurowa ustępuje mu skalą talentu. Ma zaledwie 20 lat i jest niepokonany w 16 pojedynkach.

Waga super średnia

Matwiej Korobow


Chyba największa niespełniona nadzieja rosyjskiego boksu. Dwukrotny amatorski mistrz świata na zawodowstwie od początku był źle prowadzony (w USA) i dopiero po 6 latach dostał title shota do pasa WBO w średniej. Został jednak znokautowany przez Andy'ego Lee i przeszedł do wyższej kategorii. Ma już 35 lat i coraz mniej czasu na osiągnięcie sukcesów na zawodowym ringu.

Fiodor Czudinow

Młodszy i lepszy z braci Czudinowów jako amator odnosił sukcesy tylko w wieku juniorskim. Już jako 22-latek został zawodowcem. Dość szybko zdobył pas WBA, ale stracił go po skandalicznym werdykcie w walce z Felixem Sturmem. Próba odzyskania tego tytułu zakończyła się przegraną przed czasem z George'em Grovesem. Czudinow reprezentuje boks siłowy.

Andriej Sirotkin

Stosunkowo mało znany Sirotkin trafił do zawodowego boksu z kickboxingu. Walczył dotąd wyłącznie w Rosji. Jest niepokonany i ma na rozkładzie paru znanych przeciwników z kraju i zagranicy.

Stanisław Kasztanow

Kasztanow pochodzi z Doniecka i uprzednio reprezentował Ukrainę. Bardzo ładnie prezentuje się w ringu pod względem technicznym i fizycznym, ale jest dość wolny. Na zawodowstwo trafił już jako 19-latek. W latch 2012-2013 był mistrzem świata interim WBA, ale stracił ten tytuł na rzecz Felixa Valery. Przegrał walkę o pas EBU z Robinem Kraniqim.

Waga półciężka

Siergiej Kowalow


35-letni Kowalow jest w tej chwili chyba najsłynniejszym rosyjskim bokserem zawodowym. Ma za sobą długą i bogatą karierę amatorską, chociaż w największych imprezach nie startował. Jako zawodowiec boksuje od 9 lat. Szedł przez ringi jak burza, na ogół szybko nokautując kolejnych rywali. W 2013 zdobył tytuł WBO po szybkim znokautowaniu Nathana Cleverly'ego, a rok później dorzucił do niego pasy WBA Super i IBF po wygranej z Bernardem Hopkinsem. Z powodzeniem wielokrotnie bronił tych pasów aż do 2 kontrowersyjnych porażek z Andre Wardem. Odzyskał pas WBO po szybkim nokaucie na Wiaczesławie Szabrańskim. W sierpniu br. kolejnym rywalem Kowalowa ma być Eleider Alvarez.


Dmitrij Biwoł

Jako amator Biwoł odnosił sukcesy w wieku juniorskim lub na szczeblu krajowym. Na zawodowstwie szybko i w wielkim stylu sięgnął po tytuł WBA. Jest pięściarzem o zjawiskowej technice i doskonałej motoryce. Wielki talent.

Artur Beterbijew

Beterbijew to bardzo silny fizycznie i ofensywny pięściarz pochodzenia czeczeńskiego. Na ringu amatorskim był mistrzem i wicemistrzem świata oraz dwukrotnym mistrzem Europy. Na zawodowstwie jest niepokonany, a wszystkich 12 walk wygrał przed czasem. Od listopada 2017 jest mistrzem IBF.

Igor Michałkin

Michałkin ustępuje skalą talentu trzem w/w pięściarzom, ale jest bokserem bardzo solidnym. Z reguły boksuje ofensywnie, bazując na szybkości. Jako amator trzykrotnie pokonał Artura Beterbijewa. Jako zawodowiec doszedł do tytułów EBU i IBO, które zwakował. W pojedynku o pas WBO uległ Siergiejowi Kowalowowi.

Jegor Miechoncew

Na ringu amatorskim Miechoncew odnosił wielkie sukcesy. Był mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w półciężkiej i dwukrotnym mistrzem Europy w ciężkiej do 91 kg. Jednak jego kariera zawodowa przebiega niespodziewanie opornie. Jest niepokonany, ale ma w bilansie remis i dwa problematyczne zwycięstwa z rywalami, których teoretycznie powinien zmieść z ringu.

Mowsur Jusupow

Ten krępy silny fizycznie mańkut czeczeńskiego pochodzenia jest niepokonany w 14 walkach. Jusupow jest bokserem walczącym siłowo o raczej ograniczonych możliwościach kariery.

Waga cruiser

Murat Gassijew


Gassijew to Osetyjczyk, który bardzo wcześnie zadebiutował na zawodowstwie. Boksował głównie w Rosji, a potem w USA. Jest niepokonany, a po pokonaniu Denisa Lebiediewa i Yuniera Dorticosa ma w posiadaniu pasy IBF i WBA Super. W finale turnieju WBSS zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem. Gassijew jest pięściarzem bardzo silnym fizycznie, dysponuje potężnym ciosem, a przy tym jest szybki.

Denis Lebiediew

Lebiediew w boksie amatorskim odnosił sukcesy jako junior, ale szybko przeszedł na zawodowstwo. Ma kiepskie warunki fizyczne, ale to chyba jego jedyny mankament, gdyż zarówno pod względem techniczny, szybkościowym, jak i siłowym trudno mu cokolwiek zarzucić. Był wieloletnim mistrzem świata WBA i pokonał wielu znanych rywali. Przegrał jedynie dwukrotnie i przy tym niejednogłośnie z Marco Huckiem i Muratem Gassijewem.

Maksim Własow

Własow to pięściarz o znakomitych warunkach fizycznych, który zawodową karierę rozpoczynał w 2005 w wadze średniej, a stopniowo doszedł do kategorii cruiser. Jest dobrze wyszkolony technicznie i znakomicie czuje się, boksując na dystans. W walce z bliska bywa nieporadny. Przegrał z Isaakiem Chilembą i Gilberto Ramirezem, lecz pokonał kilku wartościowych przeciwników. Jest aktualnie posiadaczem pasa WBC Silver.

Dmitrij Kudriaszow

Obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi i bardzo mocnym uderzeniem Kudriaszow długo zmiatał rywali z ringu i wydawało się nawet, że zdominuje kategorię cruiser. Jednak braki techniczne i szybkościowe przyniosły mu porażki przed czasem z Olanrewaju Durodolą i Yunierem Dorticosem. Obecnie uważany raczej za boksera szerokiej, a nie ścisłej czołówki.

Jurij Kaszyński

Wysoki i silny bokser pochodzący z Syberii nigdy nie walczył poza Rosją i na razie jest cruiserem drugiego planu. Jest jednak niepokonany i prawie wszystkie walki wygrał przez nokaut. Może jeszcze namieszać w czołówce, chociaż do młodzieży trudno go zaliczyć.

Rusłan Fajfer

Kolejny niepokonany, a przy tym jeszcze stosunkowo młody rosyjski cruiser jest zawodnikiem perspektywicznym. Ma na rozkładzie paru znanych przeciwników, choć raczej na etapie schyłku ich karier.

Aleksiej Papin

Papin trafił do zawodowego boksu z kickboxingu w wieku 28 lat. W ciągu dwóch i pół roku pokazał się jako puncher zmiatający rywali z ringu. Jego ofiarą już w 1 rundzie padł m.in. Ismaił Siłłach

Umar Sałamow

Wysoki Czeczen walczył dotąd głównie w półciężkiej, ale ostatnio przeniósł się do cruiser. Już jako 18-latek zadebiutował w gronie zawodowców i dotąd poniósł tylko 1 porażkę z Damienem Hooperem w Australii. Sałamow jest szybki i poprawny technicznie, ale ma podejrzaną odporność na ciosy.

Aleksiej Jegorow

Jegorow to bokser z solidną amatorską podbudową obejmującą m.in. zdobycie mistrzostwa Europy w 2013. Na zawodowstwie stoczył dopiero 5 walk, ale pokazał wielkie możliwości. Przypomina udoskonaloną wersję Kudriaszowa lub potężniejszą wersję Kowalowa. Ma dopiero 26 lat i doskonale się zapowiada.

Waga ciężka

Aleksander Powietkin


Powietkin to jeden z najbardziej znanych rosyjskich bokserów. Jako amator był mistrzem olimpijskim, mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Europy. Jednak jego wieloletnia kariera zawodowa nieco rozczarowała, na co miały wpływ dość słabe warunki fizyczne Powietkina, jak na współczesną HW. Przegrał tylko raz, z Władimirem Kliczką w 2013, pokonał natomiast całą plejadę klasowych rywali. Był posiadaczem pasów WBA Regular i WBC Silver.


Siergiej Kuźmin

Kuźmin jako amator doszedł do mistrzostwa Europy w 2010 i wicemistrzostwa w 2013. Podczas tych drugich zawodów w pierwszej walce znokautował Joe Joyce'a. Jego kariera zawodowa z początku przebiegała dość opornie, być może ze względu na nadwagę. Potem Rosjanin zgubił jednak kilogramy i zaczął boksować bardziej efektownie. Jest niepokonany, ale trochę limitują go warunki fizyczne.

Aleksander Ustinow

Ustinow to ponad 40-letni dwumetrowy olbrzym o wadze 125-140 kg. Do boksu trafił z MMA. Jego słabe strony to motoryka i kondycja. Odniósł sporo zwycięstw nad kiepskimi rywalami. Przegrał przed czasem z Kubratem Pulewem i na punkty z Manelem Charrem w pojedynku o WBA Regular w 2017.

Andriej Afonin

Afonin z sylwetki i stylu walki bardzo przypomina Powietkina. Jest niepokonany i w maju br. udanie zadebiutował na amerykańskim ringu. Nie dysponuje jednak tak silnym ciosem, jak jego „pierwowzór”.

Rostisław Pleczko

Ten bardzo silnie bijący mańkut dorobił się imponującego bilansu 12 walk wygranych w pierwszych rundach. Nie walczył jednak dotąd z żadnym klasowym rywalem. Ma dość kiepskie warunki fizyczne.

Jewgienij Romanow

Romanow znakomicie prezentował się jako amator przede wszystkim w wieku juniorskim. Później znokautował Deontaya Wildera, ale spektakularnych sukcesów w boksie olimpijskim nie zanotował. Jako zawodowiec jest niepokonany i imponuje przede wszystkim siłą ciosu. Ma zaledwie 183 cm wzrostu, czyli bardzo niewiele, jak na wagę ciężką.

Apti Dawtajew

Wysoki i silny fizycznie Czeczen jest niepokonany w 15 walkach, a w br. zadebiutował w USA, pokonując Garretta Wilsona. Pod względem techniki i motoryki prezentuje się raczej mizernie.

Arsłanbek Machmudow

Machmudow to Kumyk z pochodzenia. Jest wysoki i potężnie zbudowany. Ma podbudowę z amatorskiego boksu. Jako zawodowiec walczy w Kanadzie i na razie rozstrzygnął na swą korzyść 3 pojedynki przed upływem minuty.

Władisław Wiszew

22-letni Wiszew to jeden z najwyższych bokserów Rosji mierzący 204 cm. Na razie niepokonany w 4 pojedynkach.

Basir Abakarow

Abakarow trafił do boksu z kickboxingu, w którym był mistrzem świata i Europy. Ma dobre warunki fizyczne i jest niepokonany w 3 walkach.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem