View Single Post

stare 30-11-13, 11:51   #1 (permalink)
Andrzej Pastuszek
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Oct 2012
Postów: 10704
Nominowany 638 razy w 122 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 51
Domyślnie Stevenson vs Bellew - czy Tony jest kryptonitem dla „Supermana”?

Dzisiejszej nocy w Quebec City mistrz świata wersji WBC w wadze półciężkiej Adonis Stevenson w swojej drugiej obronie tytułu zmierzy się z obowiązkowym pretendentem Tonym Bellew. Gwiazda „Supermana” po przenosinach do limitu 175 funtów świeci coraz jaśniejszym blaskiem. Po znokautowaniu w pierwszej rundzie Chada Dawsona, Adonis zastopował wytrzymałego Tavorisa Clouda, a co ważniejsze pokazał w tej drugiej walce, że nieobca jest mu ringowa inteligencja i potrafi wypełnić w 100% założenia taktyczne. To walory równie cenne jak atletycyzm i piorunujący cios, jakim dysponuje Kanadyjczyk. Jednak nawet filmowy „Superman” ma swoją achillesową piętę, a jest nią substancja z jego rodzimej planety Krypton zwana kryptonitem. Czy Tony Bellew zna sposób na osłabienie Adonisa, który wydaje się przeżywać swój najlepszy moment w boksie zawodowym? „Bomber” z Liverpoolu uważa, że jest kryptonitem dla „karła z potężnym ciosem”.

Boks Adonisa wszedł na zupełnie nowy poziom, odkąd pochodzący z Haiti fighter sprzymierzył się z nieodżałowanym Emanuelem Stewardem, ale nawet śmierć Manny’ego nie spowolniła jego podopiecznego. Przeciwnie. Uczeń, który pracuje teraz pod kierunkiem spadkobiercy myśli szkoleniowej Kronk, Javana Hilla, chce uhonorować pamięć nauczyciela swoimi sukcesami w ringu. Oprócz bezcennych nauk w tematach balansu, defensywy, pracy nóg i poszerzenia zakresu wszelakich bokserskich umiejętności, Steward dał Stevensonowi pewność siebie. Jeszcze przed swoim odejściem szkoleniowiec wywróżył pięściarzowi zastopowanie Dawsona i Clouda, i utwierdzał go w przekonaniu, że byli mistrzowie, tak jak wszyscy inni, są w zasięgu morderczego punchera, który okazuje się być również całkiem dobrym defensorem. Nie jest może śliski jak kałuża oleju, ale potrafi boksować odpowiedzialnie, coraz lepszy jest ruch głową, co przy płynnym przemieszczaniu czyni z Kanadyjczyka niełatwy do namierzenia cel. O potężnym argumencie w lewej ręce nikogo już dłużej przekonywać nie trzeba. Jeśli Steward, który miał pod opieką Hearnsa, Hameda czy Lewisa twierdził, że najmocniej P4P bije Adonis, to jest to najlepsza rekomendacja dla tego bombardiera. Stevenson jest bardzo szybki, straszy błyskawicznymi kontrami i jest w tej chwili w tzw „sztosie”. Czy w tej sytuacji remedium na ulubieńca Montrealu może być Tony Bellew? Zadanie bardzo trudne, ale przy perfekcyjnym trzymaniu się założeń taktycznych i relatywnie bezbłędnym wykonaniu, być może jednak wykonalne dla Anglika.

Bellew zdaje sobie sprawę, że ciężko będzie poradzić sobie ze spokojnym, realizującym strategię in-out, pojawiającym się i znikającym „Supermanie”. Próbuje sprowokować Kanadyjczyka i za dobry sposób uznał przypominanie co rusz o niechlubnej przeszłości Stevensona, który był skazany swego czasu za zmuszanie do nierządu nastolatek. Zła krew i nerwowość ma sprawić, by gospodarz ostro natarł, pudłował i trwonił energię, co w ostatnich rundach miałby obrócić na swoją korzyść Tony. Liverpoolczyk musi poruszając się w lewo, unikać groźniejszej ręki mistrza, gdyż jest to mimo wszystko „jednoręki bandyta”, a jego prawa to raczej straszak niż bazooka. Jab musi pracować perfekcyjnie dla Tony'ego podobnie jak szczelna garda i okazjonalnie pojedyncze ciosy na korpus czy klatkę piersiową Adonisa. Niestety kłopotem przybysza może być opadanie prawej ręki przy używaniu lewego prostego, a na przyjmowanie czystych kontr pozwolić sobie nie może. Jak narzekali sparingpartnerzy „Supermana”, po jego ciosach przez kilka dni bolą bicepsy, przedramiona czy barki. Co jest wielką siłą tych bomb może też przerodzić się w słabość, gdyż te eksplozje mocy pochłaniają masę energii i ich skuteczność siłą rzeczy maleje wraz z upływem pojedynku. Bellew musi „załapać się” jakoś na końcowe rundy, najlepiej w jako takim zdrowiu i z paliwem w baku, a wtedy to on mógłby zagrozić championowi WBC. Anglik ma dość szeroki wachlarz ofensywny (jego ulubione strzały to lewy sierpowy i prawy prosty czyli klasyka na mańkuta) i może dawać do myślenia Stevensonowi. Powinien unikać otwartych wymian (szczególnie w pierwszej fazie), omijać narożniki i trzymać się środka ringu. Przewaga wzrostu i zasięgu ramion nie będzie łatwa do wykorzystania przy takim kocie jak Adonis, ale Tony musi go szachować. W ostatniej fazie „Bomber” powinien już zaryzykować śmielszą ofensywę i spychać przeciwnika do obrony, używać fizyczności i stłamsić go w przy linach. Punktowy werdykt raczej będzie poza zasięgiem Tony'ego i trzeba mu liczyć na to, że to on zachowa więcej prądu w rękawicach i złamie „karła”. Konfrontacja ze zdeterminowanym pretendentem może być trudna dla mistrza, Bellew ma więcej atutów niż Cloud czy podupadły Dawson, ale jednak mam problem wyobrazić sobie teraz porażkę dobrze dysponowanego Kanadyjczyka. Jego ciężkie ciosy w końcu wybiją z głowy wielkie plany Tony'ego i przeważą szalę, ale jednak na punkty.

Andrzej Pastuszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem