View Single Post

stare 30-05-13, 10:20   #1 (permalink)
Adrian Golec
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Money vs Canelo. Komentarz

Informacja tygodnia, to planowany pojedynek wielkiego Floyda Mayweathera Jr ze znanym Saulem Alvarezem. Walka doświadczenia i wybitnych umiejętności, z młodością i dużą przewagą fizyczną. Canelo na walkę z Floydem zasłużył sobie jedynie gwarancją olbrzymich zysków z gali; kwot przekraczających wartości, jakie można byłoby uzyskać z konfrontacji Moneya z innymi przedstawicielami zawodowego boksu. Informacje z dochodów z pojedynku z Robertem Guerrero, w kontekście kontraktu Amerykanina ze stacją Showtime nie były porywające. Przewaga młodego Meksykanina na tym rynku, nad innymi pięściarzami jest pod względem komercyjnym duża, co czyni go gwiazdą. Jest to chyba pierwszy pięściarz w historii, który stał się gwiazdą, bez gwiazdorskiego boksu. Jak dotąd Canelo wykazał się jedynie podczas walki z Austinem Troutem, pierwszym rywalem ze światowej czołówki. Walka była wyrównana, lecz ogłoszenie na pewnym etapie pojedynku punktacji, która wskazywała na dużą przewagę Meksykanina, ustawiła dalszą część starcia, nie pozostawiając wątpliwości co do intencji organizatora. Co ciekawe, umowa przewidywała rewanż, ale jedynie w przypadku zwycięstwa Trouta.

Tak oto walczący z odwrotnej pozycji Amerykanin, przegrał z machiną promocji Alvareza, skazując się na niebyt w zawodowym boksie. Teraz pozostaje pytanie, jak będzie wyglądał pojedynek młodego gwiazdora, ze starą gwiazdą pięściarstwa, jak również ciekawi nas otoczka gali i nieformalne plany ludzi, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za organizację walki i jej późniejsze konsekwencje. Pamiętamy o kontrakcie ze stacją Showtime i bez przedstawicieli tej telewizji, nie byłoby możliwe zakontraktowanie pojedynku Mayweathera Jr z tak niebezpiecznym rywalem (przewaga fizyczna Canelo). Moneya czeka jeszcze kilka walk, a pokonany Mayweather Jr, może mieć problem z dalszą porównywalną popularnością. Niewykluczone, że Amerykanin i Alvarez podzielą się rundami po połowie. Co wtedy? Canelo dzielił się rundami po połowie już z Austinem Troutem, lecz werdykt był jednoznaczny. Jest to jedno z podstawowych pytań co do tej walki, bowiem jedyną przesłanką tego pojedynku jest wielki biznes. Drugie pytanie, jak Money poradzi sobie z przewagą fizyczną rywala i jak Canelo zniesie kondycyjnie ten pojedynek. Te dwa elementy, to klucz do zwycięswta bądź porażki obu pięściarzy.

Pytanie o zwycięzcę, nie jest aż tak istotne z mojego punktu widzenia, bowiem odpowiedź na nie, w sportowym podejściu do analizy określonych dywizji nie zmienia wiele. To nie jest walka budująca i porządkująca hierarchię określonej kategorii wagowej, jak na przykład wyczekiwane starcie Lucasa Matthysse z Dannym Garcią na szczycie wagi junior półśredniej. Wygrana dużo cięższego w dniu walki Canelo, będzie triumfem siły i gabarytów. Zwycięstwo genialnego Mayweathera Jr, będzie tym co zwykle.. Naturalnie walka wyczekiwana, jak każdy występ wybitnego Amerykanina, tym razem pojedynek okryty wieloma interesującymi aspektami, nawiązującymi do polityki i biznesu tego sportu. Również ciekawa będzie postawa Canelo, choć bez znaczenia w kontekście rywalizacji Meksykanina w jego limicie wagowym, co do którego jeszcze nawet nie przywykł. Do dzisiaj nikt nie wie, jak mógłby wyglądać w ringu Alvarez z jakimś dużym i mocno bijącym pięściarzem. Ręce Canelo są jednak dużo szybsze i cięższe niż w przypadku rąk Guerrero, który kosztem wielkich wpływów, mógł służyć jedynie za "rozruch" wchodzącego w ciąg walk Mayweathera Jr. Wysokie tempo rywalizacji, nie jest mocną stroną idola meksykańskich fanów i tu upatrywać można przewagi Moneya w drugiej części walki. Pierwsza analogia, jaka nasuwa mi się w przypadku tego pojedynku, to w niektórych aspektach starcie Aleskandra Powietkina z Marco Huckiem, do którego idealnie pasuje określenie: "Wilk syty i owca cała". Typ na walkę? Niejednomyślne bądź niskie zwycięstwo Maywetahera Jr....

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem