View Single Post

stare 16-07-11, 16:49   #1 (permalink)
Adrian Golec
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Marquez vs. Ramos ZAPOWIEDŹ

Poza Erikiem Moralesem, który w marcu 2005 roku zwyciężył nieznacznie na punty, pięściarsko nieopierzonego jeszcze wówczas Pacquiao; poza dwoma porażkami i jednym remisem z czasów jeszcze wcześniejszych, gdzie pozbawiony kariery amatorskiej, młodziutki, rozwijający się dopiero fizycznie Filipińczyk uczył się na ringach zawodowych rzemiosła, to legendarny już dzisiaj Juan Manuel Marquez (52-5-1, 38 KO) sprawił Pacmanowi najwięcej kłopotów w remisowym oraz nieznacznie przegranym dwumeczu.

Marquez w sposób wręcz idealny dostosował swój naturalny dla siebie styl walki do warunków zaproponowanych przez bijącego się z odwrotnej pozycji Pacquiao, w obu pojedynkach zabierając go do "kliniki chirurgicznego kontrowania". Nie ustępował mu przede wszystkim szybkościowo, co biorąc pod uwagę dzisiejszą pod tym względem przewagę Filipińczyka nad rywalami, za słuszne należy uznać jego zmianę kategorii wagowych na wyższe.

Meksykanin wkrótce również powędrował w górę, do wagi lekkiej, zostając w niej absolutnym królem. Należy jednak zaznaczyć, że prawie każdy z rywali nowej dywizji zawiesił Dinamicie poprzeczkę na prawdę wysoko, gdzie pozbawiony przewagi warunków fizycznych Marquez bazował w głównej mierze na nieprawdopodobnym zaangażowaniu, wynosząc z kategorii piórkowej doświadczenie i wspaniałe wyszkolenie techniczne.

Wydaje się, że o ile zmiana wagi Pacquiao podniosła jego kunszt, o tyle trudno założyć, że w kolejnym limicie wagowym Meksykanin zachowa swoje atuty. We wrześniu 2009 roku, waleczny Dinamita przeskoczył do limitu pośredniego pomiędzy wagą junior półśrednią i półśrednią, spotykając się w ringu z genialnym Floydem Mayweatherem Jr. W pojedynku tym Marquez nie za wiele miał do powiedzenia, będąc deklasowanym przez większego Amerykanina w każdym aspekcie pięściarskiej sztuki. Trudno z tego tytułu założyć, że tym razem stać będzie Marqueza na więcej.

W dniu dzisiejszym Juan Manuel Marquez wejdzie do ringu w Meksyku, mając za rywala 25-letniego Likara Ramosa (24-3, 18 KO). Kolumbijczyk walczy z odwrotnej pozycji, co w jakimś stopniu ma przybliżyć Dinamitę do wielkiej walki, jaka czeka go w listopadzie. Dziwić może wybór tak trudnego rywala, zważywszy, że dzisiejszy pojedynek toczony będzie w limicie kategorii junior półśredniej, a więc wadze wyższej niż ta, w której Meksykanin pokonał ostatnio po trudnym dla siebie boju Michaela Katsidisa. Ramos również do niedawna walczył w kategorii super piórkowej, stąd nie musi być widoczna przewaga fizyczna żadnej ze stron. Należy mieć nadzieję, że Dinamita stanie w dniu dzisiejszym na wysokości zadania, choć biorąc pod uwagę jego fizyczną niemoc z walki Mayweatherem, podyktowaną nie tylko klasą rywala, należy chyba z małą rezerwą podchodzić do wyniku dzisiejszego, toczonego w wadze junior półśredniej starcia.

37-letni Marquez nie może dziś wypaść słabo, o porażce w ogóle nie wspominając. Jego pewna wygrana stanowić ma legitymację do listopadowej walki z najlepszym obecnie pięściarzem bez podziału na kategorie wagowe. Nikt nie ma wątpliwości co do różnicy klas rywalizujących ze sobą dzisiaj w Meksyku zawodników. To, co może ewentualnie zastanawiać, to możliwości Marqueza w limicie przekraczającym wagę lekką oraz jego zaawansowany wiek, który wcześniej czy później musi gwałtownie dać o sobie znać.

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem